סקירת מערכות מוקדמת

image

מתי עושים?

בין שבוע 14 לשבוע 17

image

משך הבדיקה

בין חצי שעה לשעה

image

הכנות מיוחדות

אין

מהי סקירת מערכות מוקדמת?

סקירת מערכות מוקדמת מתבצעת בין השבועות 17-14 להריון. יתרונה הגדול של הסקירה המוקדמת הנו בעצם האפשרות לגילוי מוקדם של מומים בעובר. הבדיקה מבוצעת בגישה נרתיקית (וואגינאלית) או בטנית. מטרת הסקירה המוקדמת הינה לבדוק ולהעריך את מכלולי הגוף השונים של העובר ולחפש סימנים ומומים היכולים לעורר חשד לבעיות אנטומיות ותסמונות גנטיות/כרומוזומליות בעובר. באמצעות הבדיקה ניתן לאתר מעל 75% מהמומים הקיימים. הסקירה מבוצעת בגישה ואגינאלית ובטנית.

סקירת מערכות מוקדמת ב-EMBRYO

במרפאה אנו משתמשים במכשור האולטרסאונד המתקדם ביותר המאפשר לנו לבצע מגוון בדיקות כולל בדיקות דופלר, תלת מימד וארבע מימד. בסיום הבדיקה תקבלי דו"ח ובו פירוט כל המערכות שנבדקו והאם הן נמצאו תקינות, צילומים, סרטונים ו-DVD של מהלך הבדיקה. כתלות בשיתוף הפעולה של העובר נשמח לספק תמונות תלת מימד וסרטוני 4-מימד למזכרת.

זימון תור
איך נראות התוצאות?

מוח בשליש הראשון

תאומים בשליש הראשון

לב בשליש הראשון

פנים בשליש הראשון

חבל הטבור

עמוד השדרה

מבט כללי על העובר

בטן העובר

מה בודקים בסקירת מערכות מוקדמת?

 

גולגולת ושלד – בשבועות המוקדמים עצמות העובר עדיין לא עברו התגרמות ועל כן יחסית שקופות. שקיפותן מסייעת לנו בהדגמת איברים שונים שבהמשך יוסתרו. נוודא קיומן של עצמות הגפיים, נוודא כי אורכן תואם לשבוע ההיריון ונתרשם ממבנה העצמות השונות. בשבועות המוקדמים עמוד השדרה נצפה בצורה ברורה.

 

מוח העובר – עצמות הגולגולת השקופות מאפשרות לנו להבחין בברור במח העובר. להדגיש כי בשבועות המוקדמים מח העובר אינו מפותח כפי שהוא יהיה במועד הסקירה המאוחרת, אך ניתן להתרשם ממספר אזורים חשובים – קו האמצע המחלק את המח לשתי אונות, חדרי המח אשר בתוכם הכורואיד פלקסוס המח הקטן (צרבלום) והציסטרנה מגנה.

 

פנים – ניתן להבחין בשלב זה בארובות העיניים, ובעדשות. ניתן להתרשם משלמות השפתיים ולבחון את פרופיל העובר בתמונות דו ממד ותלת ממד.

 

לב העובר – למרות השבוע המוקדם, הלב מפותח דיו על מנת להתרשם מארבעת מדורי הלב (2 עליות ו-2 חדרים). ולהתרשם מכלי הדם הנכנסים והיוצאים מהלב. בבית החזה ניתן להבחין בריאות ובסרעפת המפרידה בין בית החזה לבטן.

 

אברי הבטן – כבר בשבוע 14 ניתן להתרשם מנוכחותם של הקיבה, כבד, כיס המרה והמעיים של העובר. ניתן להבחין בכליות ושלפוחית השתן. בנוסף נעקוב אחר הווריד הטבורי (המשכו של חבל הטבור) המזרים דם מהשליה ללב העובר, ובעורקים הטבוריים שזרימתם הפוכה (מהעובר אל השלייה). 

 

מין העובר – במהלך הבדיקה נצפה לראשונה באיבר המין של העובר.

 

כללי – למעט ההערכה האנטומית, נבדקים מדדי הגוף השונים לצורך הערכת משקל, נאמוד את כמות מי השפיר, מיקום השלייה ונתרשם מאורך תעלת הצוואר הנחשב כמדד מנבא ללידה מוקדמת.

 

חשוב להורים לדעת שסקירות המערכות אינן יכולות לשלול באופן מוחלט מומים מולדים וחלק מהמומים לא יתגלו בבדיקות אלו.

 

דוגמה לתוצאות סקירת מערכות מוקדמת ב-4 מימד (וידאו):

 

לב ומוצא כלי הדם:

 

 

 

גב וכליות:

 

חשוב לדעת

מעקב הריון מ-א׳ ועד ״טף״

ראשית אנו מברכים אותך על ההיריון ושמחים כי בחרת במרפאתנו למעקב אחר התפתחות ההיריון. משך ההיריון הנו כ-40 שבועות ונהוג לחלק את משך התקופה לשלושה חלקים...

בדיקת מי שפיר

בדיקת מי שפיר הינה דגימה של נוזל מי השפיר העוטף את העובר ברחם. מתוך נוזל מי השפיר ניתן לבודד תאים שמקורם מהעובר (רובם תאים שנושרים מעורו של העובר) ולבצע בדיקות גנטיות שונות ובדיקות נוספות לפי הצורך...

בדיקת סיסי שלייה

מטרת בדיקת סיסי שלייה היא לאבחן הפרעות כרומוזומליות ומחלות גנטיות קשות אצל העובר...

נשים מספרות על EMBRYO

"ביצעתי סקירת מערכות על ידי פרופסור רון בלוססקי ונהננו מיחס אדיב וסבלני והעיקר מקצועי באופן יוצא דופן!"

שולמית

״עשיתי סקירה ראשונה אצל ד"ר גינסברג בהמלצת חברה. היה מעולה !!! ד"ר גינסברג בדק את העוברית שלנו ביסודיות, והתעקש לראות כל איבר ואיבר לוודא שתקין. במהלך הבדיקה הוא הסביר לנו בפירוט על כל מה שראינו וענה בסבלנות על כל השאלות ששאלנו. היה מקסים. בסיום הבדיקה שלח לנו במייל מיליון תמונות וסרטונים. ממליצה בחום.״

אביבית גל

הגענו לד"ר מיה שטיינברג בהריון הראשון שלנו, כאשר אחרי שכל הבדיקות והסקירות שעשינו היו תקינות, פתאום בשבוע 32 בבדיקה בקופת חולים נאמר לנו שהעובר קטן מדי (IUGR) והפנו אותנו דחוף דחוף לייעוץ גנטי! אתם יכולים לתאר לכם את הלחץ שבו היינו!! מסתבר שבשביל תור לייעוץ גנטי בקופת חולים צריך לחכות חודשים! למזלנו הגענו לד"ר שטינברג, כבר באותו היום שוחחה איתנו בטלפון והרגיעה אותנו, וקבעה לנו תור, הגענו אליה לייעוץ גנטי וסקירה מכוונת, היא ביצעה סקירה מקיפה והסבירה לנו הכל בייעוץ הגנטי, ועקבה אחר העובר עד סוף ההריון. תודה לאל נולד לנו בן מתוק ובריא!

שני ויואב

זימון תור לסקירת מערכות מוקדמת