סקירת מערכות מורחבת (שנייה)

image

מתי עושים?

בין שבוע 20 לשבוע 24

image

משך הבדיקה

בין חצי שעה לשעה

image

הכנות מיוחדות

אין

מהי סקירת מערכות מורחבת?

סקירת מערכות מאוחרת מתבצעת בין השבועות 20-24 להריון ובמהלך נסקור ונבדוק את מערכות הגוף השונות של העובר. הבדיקה מומלצת גם לנשים שביצעו את הסקירה המוקדמת על מנת לוודא שגדילתם והתפתחותם של האיברים שנבדקו - תקינה.

סקירת מערכות מורחבת ב-EMBRYO

במרפאה אנו משתמשים במכשור האולטרסאונד המתקדם ביותר המאפשר לנו לבצע מגוון בדיקות כולל בדיקות דופלר, תלת מימד וארבע מימד. בסיום הבדיקה תקבלי דו"ח ובו פירוט כל המערכות שנבדקו והאם הן נמצאו תקינות, צילומים, סרטונים ו-DVD של מהלך הבדיקה. כתלות בשיתוף הפעולה של העובר נשמח לספק תמונות תלת מימד וסרטוני 4-מימד למזכרת.

זימון תור
איך נראות תוצאות סקירת מערכות מורחבת?

פרופיל בשליש השני

פנים בשליש השני

לב בשליש השני

אף ונחיריים בשליש שני

עמוד שדרה בשליש שני

מוח - קורפוס קלוזום

מוח - צרבלום

כף רגל

סקירת מערכות מאוחרת

 

סקירת מערכות מאוחרת מתבצעת בין השבועות 20-24 להריון ובמהלך נסקור ונבדוק את מערכות הגוף השונות של העובר. הבדיקה מומלצת גם לנשים שביצעו את הסקירה המוקדמת על מנת לוודא שגדילתם והתפתחותם של האיברים שנבדקו – תקינה.

 

בעיקרה, מבוצעת הבדיקה באמצעות מתמר אבדומינלי (גישה בטנית) אך במידת הצורך נשתמש במתמר ואגינלי להדגמת איבר ספציפי (לדוגמא: מח העובר כאשר העובר במצג ראש) או מדידה מדויקת של אורך צוואר הרחם.

 

המערכות הנבדקות:

 

גולגלת ושלד – נתרשם ממידת ההתגרמות וצורתה של הגולגולת. נמדוד את היקף הגולגולת ((HC – Head circumference ורוחבה (BPD – Biparietal Diameter) על מנת לוודא כי גודלה תואם את גיל ההיריון. נוודא קיומן של עצמות הגפיים (ידיים ורגליים), כפות ידיים ורגליים ונוודא כי אורכן של העצמות הארוכות (Femur & Homarus) תואם את שבוע ההיריון. כמו כן, נבדוק את עמוד השדרה.

 

מוח העובר – מח העובר ממשיך להתפתח לאורך ארבעים שבועות ההיריון ואף לאחריו. בסקירה המאוחרת נבדוק בשנית את חדרי המח, קו האמצע ונוכחות המח הקטן (צרבלום). בנוסף נבדוק הימצאותם ותקינותם של חלקים במח המתפתחים לאחר הסקירה הראשונה דוגמת הקורפוס קלוסום (corpus callous, ורמיס (vervis)) וקיפלי המח הראשוניים.

 

פנים – נחזור ונבדוק את ארובות העיניים והעדשות, נתרשם משלמות השפתיים ונבחן את פרופיל העובר בתמונות דו ממד ובמידת האפשר תלת ממד.

 

לב – בסקירה נבצע הערכה של מבנה לב העובר. נוודא תקינות ארבעת מדורי הלב החדרים והעליות, שסתומי הלב והמחיצה הבין חדרית. נבדוק בשנית את מוצא ומהלך כלי הדם הגדולים של הלב אבי העורקים והוריד הריאתי. נסקור את כניסת הוריד הנבוב העליון והוריד הנבוב התחתון לעלייה הימנית של הלב.

 

אזור הבטן – נבדוק את אברי הבטן השונים: קיבה, כבד, כיס מרה, כליות, דרכי השתן, ושלפוחית השתן. נוודא שלמותה של דופן הבטן. נעקוב אחר כלי הדם הטבוריים (שני עורקים ווריד) נוודא שוב את מין העובר.

 

כללי – באמצעות מדדי הראש, היקף הבטן ואורך הירך נעריך את גודל העובר על מנת לאתר מצבים של האטה מוקדמת בגדילת העובר (IUGR – האטה בצמיחה התוך רחמית). בנוסף, במהלך הסקירה נעריך את אורך צוואר הרחם לצורך איתור נשים הנמצאות בסיכון ללידה מוקדמת.

 

במרפאה אנו משתמשים במכשור האולטרסאונד המתקדם ביותר המאפשר לנו לבצע מגוון בדיקות כולל בדיקות דופלר, תלת מימד וארבע מימד. בסיום הבדיקה תקבלי דו"ח ובו פירוט כל המערכות שנבדקו והאם הן נמצאו תקינות, צילומים, סרטונים ו-DVD של מהלך הבדיקה. כתלות בשיתוף הפעולה של העובר נשמח לספק תמונות תלת מימד וסרטוני 4-מימד למזכרת.

 

 

חשוב להורים לדעת שסקירות המערכות אינן יכולות לשלול באופן מוחלט מומים מולדים וחלק מהמומים לא יתגלו בבדיקות אלו.

 

 

דוגמה לתוצאות סקירת מערכות שנייה ב-4 מימד (וידאו):

 

נשימות עובר:

 

 

 

 

פנים בסקירה שנייה:

 

 

חשוב לדעת

מעקב הריון מ-א׳ ועד ״טף״

ראשית אנו מברכים אותך על ההיריון ושמחים כי בחרת במרפאתנו למעקב אחר התפתחות ההיריון. משך ההיריון הנו כ-40 שבועות ונהוג לחלק את משך התקופה לשלושה חלקים...

בדיקת מי שפיר

בדיקת מי שפיר הינה דגימה של נוזל מי השפיר העוטף את העובר ברחם. מתוך נוזל מי השפיר ניתן לבודד תאים שמקורם מהעובר (רובם תאים שנושרים מעורו של העובר) ולבצע בדיקות גנטיות שונות ובדיקות נוספות לפי הצורך...

בדיקת סיסי שלייה

מטרת בדיקת סיסי שלייה היא לאבחן הפרעות כרומוזומליות ומחלות גנטיות קשות אצל העובר...

נשים מספרות על EMBRYO

הגעתי לסקירה שנייה אצל ד"ר מיה שטינברג, הייתה חוויה ממש כיפית אחרי שבסקירה המוקדמת בקושי הצלחתי לראות את העובר ולהבין משהו, בסקירה אצל ד"ר שטיינברג ראיתי הכל על מסך גדול וברור וכל הבדיקה היתה נעימה ומלווה בהסברים, קיבלתי את כל הסרט ותמונות צבעוניות מהממות. תודה!!

ענבל

״עשיתי סקירה ראשונה אצל ד"ר גינסברג בהמלצת חברה. היה מעולה !!! ד"ר גינסברג בדק את העוברית שלנו ביסודיות, והתעקש לראות כל איבר ואיבר לוודא שתקין. במהלך הבדיקה הוא הסביר לנו בפירוט על כל מה שראינו וענה בסבלנות על כל השאלות ששאלנו. היה מקסים. בסיום הבדיקה שלח לנו במייל מיליון תמונות וסרטונים. ממליצה בחום.״

אביבית גל

"פרופ׳ בלוססקי הרופא המושלם! רגיש, מסביר, אכפתי ובמילה אחת הרופא המושלם! משקיע ושם לב לכל פרט, מסביר בסבלנות ומקצועי. ממליצה בחום!"

שירה

זימון תור לסקירת מערכות מורחבת