בדיקת התפתחות של השליש השלישי

image

מתי עושים?

בין שבוע 30 לשבוע 32

image

משך הבדיקה

בין חצי שעה לשעה

image

הכנות מיוחדות

אין

מהי בדיקת התפתחות של השליש השלישי?

בדיקת התפתחות מאוחרת של העובר מבוצעת במהלך הטרימסטר השליש של ההיריון - בין השבועות 30-32 להיריון. מטרתה של בדיקת ההתפתחות העוברית המאוחרת היא לזהות מומים עובריים הניתנים לאבחון רק בשלבי ההיריון המאוחרים. הופעה מאוחרת של מומים לאחר סקירת מערכות תקינה הינה תופעה מוכרת אך נדירה המתרחשת אחת ל 500-1000 הריונות.

סקירת מערכות מורחבת ב-EMBRYO

במרפאה אנו משתמשים במכשור האולטרסאונד המתקדם ביותר המאפשר לנו לבצע מגוון בדיקות כולל בדיקות דופלר, תלת מימד וארבע מימד. בסיום הבדיקה תקבלי דו"ח ובו פירוט כל המערכות שנבדקו והאם הן נמצאו תקינות, צילומים, סרטונים ו-DVD של מהלך הבדיקה. כתלות בשיתוף הפעולה של העובר נשמח לספק תמונות תלת מימד וסרטוני 4-מימד למזכרת.

זימון תור
איך נראות תוצאות בדיקת התפתחות של השליש השלישי?

מוח בשליש שלישי

פנים בשליש שלישי

פרופיל ומוח שליש שלישי

בדיקת התפתחות בשליש השלישי להיריון

 

עד שבוע 24 להריון אנו מסיימים את מרבית בדיקות המעקב אחר העובר: שקיפות עורפית, סקר ביוכימי של הטרימסטר הראשון והשני, NIPT, ניקור מי שפיר וסקירת מערכות מוקדמת ומאוחרת. ממועד הסקירה המאוחרת ועד ללידה בדיקות המעקב היחידות הנן בדיקות גדילה במהלכן מודדים את אורך הירך, היקפי הראש והבטן של העובר ומעריכים את כמות מי השפיר. ברובן מבוצעות הבדיקות על ידי טכנאיות ורופאי קהילה שבמרבית המקרים אינם מומחים באולטרסאונד.

 

בדיקת התפתחות מאוחרת של העובר מבוצעת במהלך הטרימסטר השליש של ההיריון – בין השבועות 30-32 להיריון. מטרתה של בדיקת ההתפתחות העוברית המאוחרת היא לזהות מומים עובריים הניתנים לאבחון רק בשלבי ההיריון המאוחרים. הופעה מאוחרת של מומים לאחר סקירת מערכות תקינה הינה תופעה מוכרת אך נדירה המתרחשת אחת ל 500-1000 הריונות.

 

בדומה לסקירה המוקדמת והמאוחרת, גם בסקירה זו נבדוק ונתרשם מאברים שונים בעובר ובדגש על חדרי המח, הכליות מערכת השתן והמעיים. חשוב לציין כי בשל השבוע המאוחר בו מבוצעת הבדיקה, קיים לעיתים קושי טכני בביצועה. לא תמיד ניתן לאבחן את כל המומים שגילויים האפשרי דווח בספרות.

 

בין המומים היכולים להתגלות בשלבי היריון מאוחרים:

מומי שלד – כגון גמדות
מומי מח – כגון עצירה בגדילת הראש (microcephaly) , הרחבה של חדרי המח העוברי ודימום תוך מוחי.
מומי מערכת העיכול – חוסר התפתחות (אטרזיה) של הוושט, חסימת מעיים, הרחבה של לולאות מעי.
מומי מערכת השתן – כגון הרחבה של אגני הכליות.
כללי – מצבים של האטה בצמיחה התוך רחמית של העובר (IUGR) וסימנים מקדימים לאי ספיקה שלייתית.

 

הבדיקה ברובה מבוצעת באמצעות מתמר אבדומינלי אך במידת הצורך ייעשה שימוש במתמר ואגילני להדגמה מיטבית של איבר מסויים (לדוגמא: הערכת מח העובר כאשר העובר במצג ראש).

 

חשוב להדגיש כי אין המלצה של משרד הבריאות לביצוע בדיקה זו באופן שגרתי ועל כן היא אינה מכוסה כלל על-ידי קופות החולים, ומתבצעת באופן פרטי בלבד. בנוסף, אין מהווה בדיקת ההתפתחות של השליש השלישי תחליף לסקירה מוקדמת או מאוחרת.

 

במרפאה אנו משתמשים במכשור האולטרסאונד המתקדם ביותר המאפשר לנו לבצע מגוון בדיקות כולל בדיקות דופלר, תלת מימד וארבע מימד. בסיום הבדיקה תקבלי דו"ח ובו פירוט כל המערכות שנבדקו, צילומים, סרטונים ו- DVD של מהלך הבדיקה. כתלות בשיתוף הפעולה של העובר נשמח לספק תמונות תלת מימד וסרטוני 4-מימד למזכרת.

 

דוגמה לתוצאות סקירת מערכות שלישית ב-4 מימד (וידאו):

 

 

 

חשוב להורים לדעת שסקירות המערכות אינן יכולות לשלול באופן מוחלט מומים מולדים וחלק מהמומים לא יתגלו בבדיקות אלו.

 

 

 

 

חשוב לדעת

מעקב הריון מ-א׳ ועד ״טף״

ראשית אנו מברכים אותך על ההיריון ושמחים כי בחרת במרפאתנו למעקב אחר התפתחות ההיריון. משך ההיריון הנו כ-40 שבועות ונהוג לחלק את משך התקופה לשלושה חלקים...

בדיקת מי שפיר

בדיקת מי שפיר הינה דגימה של נוזל מי השפיר העוטף את העובר ברחם. מתוך נוזל מי השפיר ניתן לבודד תאים שמקורם מהעובר (רובם תאים שנושרים מעורו של העובר) ולבצע בדיקות גנטיות שונות ובדיקות נוספות לפי הצורך...

בדיקת סיסי שלייה

מטרת בדיקת סיסי שלייה היא לאבחן הפרעות כרומוזומליות ומחלות גנטיות קשות אצל העובר...

נשים מספרות על EMBRYO

"ביצעתי סקירת מערכות על ידי פרופסור רון בלוססקי ונהננו מיחס אדיב וסבלני והעיקר מקצועי באופן יוצא דופן!"

שולמית

״עשיתי סקירה ראשונה אצל ד"ר גינסברג בהמלצת חברה. היה מעולה !!! ד"ר גינסברג בדק את העוברית שלנו ביסודיות, והתעקש לראות כל איבר ואיבר לוודא שתקין. במהלך הבדיקה הוא הסביר לנו בפירוט על כל מה שראינו וענה בסבלנות על כל השאלות ששאלנו. היה מקסים. בסיום הבדיקה שלח לנו במייל מיליון תמונות וסרטונים. ממליצה בחום.״

אביבית גל

"פרופ׳ בלוססקי הרופא המושלם! רגיש, מסביר, אכפתי ובמילה אחת הרופא המושלם! משקיע ושם לב לכל פרט, מסביר בסבלנות ומקצועי. ממליצה בחום!"

שירה

זימון תור לבדיקת התפתחות של השליש השלישי