בדיקת שקיפות עורפית

image

מתי עושים?

בין שבוע 11 לשבוע 13+6

image

משך הבדיקה

כחצי שעה

image

הכנות מיוחדות

אין

מהי בדיקת שקיפות עורפית

בדיקת שקיפות עורפית היא בדיקת סקר לקביעת הסיכון של העובר לתסמונת דאון. בנוסף, במהלך הבדיקה נאמת את גיל ההיריון ונבצע הערכה אנטומית ראשונית של העובר.

סקירת מערכות מורחבת ב-EMBRYO

במרפאה אנו משתמשים במכשור האולטרסאונד המתקדם ביותר המאפשר לנו לבצע מגוון בדיקות כולל בדיקות דופלר, תלת מימד וארבע מימד. בסיום הבדיקה תקבלי דו"ח ובו פירוט כל המערכות שנבדקו והאם הן נמצאו תקינות, צילומים, סרטונים ו-DVD של מהלך הבדיקה. כתלות בשיתוף הפעולה של העובר נשמח לספק תמונות תלת מימד וסרטוני 4-מימד למזכרת.

זימון תור
איך נראות תוצאות בדיקת שקיפות עורפית?

דו מימד 2D

תלת מימד 3D

ארבעה מימדים 4D

שקיפות עורפית

 

בדיקת שקיפות העורפית מבוצעת בין השבועות 11 עד 13+6 להריון והיא בדיקת סקר לקביעת הסיכון של העובר לתסמונת דאון. בנוסף, במהלך הבדיקה נאמת את גיל ההיריון ונבצע הערכה אנטומית ראשונית של העובר.

 

במהלך הבדיקה נמדוד את אורך העובר (CRL – Crown Limb Length) ובהמשך נמדוד את עובי עמודת הנוזל באזור העורף של העובר, נוודא המצאות עצם אף ונבדוק את הזרימות ב VENOSUS DUCTUS ועל פני מסתמי הלב.

במחקרים נמצא כי עובי קיים קשר בין עובי השקיפות העורפית, גיל היולדת והסיכון לתסמונת דאון. ככל שהשקיפות העורפית עבה יותר (עובי הנוזל גדול יותר) וגיל היולדת עולה כך עולה הסיכון לתסמונת דאון. רגישותה של בדיקת שקיפות העורפית באיתור תסמונת דאון היא 75%. חשוב לציין ששקיפות עורפית מעובה מהווה גורם סיכון להפרעות כרומוזומליות וגנטיות אחרות מלבד תסמונת דאון (תסמונת טרנר, תסמונת נונן ועוד) וכן למומי לב ומומים אחרים.

 

כל שקיפות עורפית מעל 3 מ"מ מחייבת המשך בירור כולל ייעוץ גנטי, בדיקת סיסי שליה או דיקור מי שפיר, אקו לב עובר וסקירה אנטומית מקיפה.

 

לאחר ביצוע המדידות, נזין את נתוני אורך העובר (CRL), עובי השקיפות וגיל היולדת לקבלת הסיכון המשוקלל לתסמונת דאון. בהתאם לסיכון, נעריך את הצורך בברור פולשני (סיסי שליה או דיקור מי שפיר) לאבחון ודאי של תסמונת דאון. מקובל להגדיר סיכון של 1:380 ומעלה כסיכון גבוה המחייב המלצה לביצוע דיקור מי שפיר.

 

להדגיש כי ניתן לשפר את רגישות בדיקת השקיפות העורפית לאיתור תסמונת דאון באמצעות בדיקת דם לבדיקת הסמנים הביוכימיים PAPP A .βhCG השקלול של גיל האם, השקיפות העורפית וערכי הסמנים הביוכימיים מהווה את הסקר הביוכימי של השליש הראשון שרגישותו באיתור העוברים עם תסמונת דאון הנה 85%.

 

דוגמה לתוצאות בדיקת שקיפות עורפית ב-4 מימד (וידאו):

 

 

 

חשוב לדעת

מעקב הריון מ-א׳ ועד ״טף״

ראשית אנו מברכים אותך על ההיריון ושמחים כי בחרת במרפאתנו למעקב אחר התפתחות ההיריון. משך ההיריון הנו כ-40 שבועות ונהוג לחלק את משך התקופה לשלושה חלקים...

בדיקת מי שפיר

בדיקת מי שפיר הינה דגימה של נוזל מי השפיר העוטף את העובר ברחם. מתוך נוזל מי השפיר ניתן לבודד תאים שמקורם מהעובר (רובם תאים שנושרים מעורו של העובר) ולבצע בדיקות גנטיות שונות ובדיקות נוספות לפי הצורך...

בדיקת סיסי שלייה

מטרת בדיקת סיסי שלייה היא לאבחן הפרעות כרומוזומליות ומחלות גנטיות קשות אצל העובר...

נשים מספרות על EMBRYO

״עשיתי סקירה ראשונה אצל ד"ר גינסברג בהמלצת חברה. היה מעולה !!! ד"ר גינסברג בדק את העוברית שלנו ביסודיות, והתעקש לראות כל איבר ואיבר לוודא שתקין. במהלך הבדיקה הוא הסביר לנו בפירוט על כל מה שראינו וענה בסבלנות על כל השאלות ששאלנו. היה מקסים. בסיום הבדיקה שלח לנו במייל מיליון תמונות וסרטונים. ממליצה בחום.״

אביבית גל

הגענו לד"ר מיה שטיינברג בהריון הראשון שלנו, כאשר אחרי שכל הבדיקות והסקירות שעשינו היו תקינות, פתאום בשבוע 32 בבדיקה בקופת חולים נאמר לנו שהעובר קטן מדי (IUGR) והפנו אותנו דחוף דחוף לייעוץ גנטי! אתם יכולים לתאר לכם את הלחץ שבו היינו!! מסתבר שבשביל תור לייעוץ גנטי בקופת חולים צריך לחכות חודשים! למזלנו הגענו לד"ר שטינברג, כבר באותו היום שוחחה איתנו בטלפון והרגיעה אותנו, וקבעה לנו תור, הגענו אליה לייעוץ גנטי וסקירה מכוונת, היא ביצעה סקירה מקיפה והסבירה לנו הכל בייעוץ הגנטי, ועקבה אחר העובר עד סוף ההריון. תודה לאל נולד לנו בן מתוק ובריא!

שני ויואב

"פרופ׳ בלוססקי הרופא המושלם! רגיש, מסביר, אכפתי ובמילה אחת הרופא המושלם! משקיע ושם לב לכל פרט, מסביר בסבלנות ומקצועי. ממליצה בחום!"

שירה

זימון תור לבדיקת שקיפות עורפית